søndag den 13. april 2025

Påskelejr 2025 (dagbog)

Årets Påskelejr fandt traditionen tro sted i hytten på Skåstrup Strand. Vores tema i år var "Hawaii".



Kl. 19.00 fredag aften var Bævere, Ulve, Juniorer og Troppen+ ankommet til hytten og de var alle blevet indkvarteret i soverummene. Kl. 19.30 blev alle budt velkomne og bagefter var det tid til Pyjamasparty med masser af balloner, fed musik, kage, sodavand og hygge.

Ca. kl. 20.30 blev Bæverne og Ulvene puttet og der blev læst godnathistorier fra Rune T. Kiddes "Ækle æventyr". Kl. 22.00 gik Juniorerne og Troppen+ i seng.


Lørdag:

Lørdag morgen var der morgenvækning kl. 7.00 og vi startede dagen med at gå en frisk morgentur igennem sommerhusområdet. Da vi kom tilbage til hytten igen blev flaget hejst og så var det tid til morgenmad. 

Kl. 9.00 fik vi besøg af Rikke fra Aarup Kirke, som holdt en god andagt om påske og Hawaii. 
Hun havde i år 20-års-jubilæum som præst på vores påskelejr.


Efter andagten blev der holdt inspektion i soverummene og da de alle var kommet i orden var det tid til dagens første løb. 
Posterne bestod af bl.a. at tegne på krympeplast, bygge med LEGO, finde på sketches/konkurrencer til aftenens lejrbål og at finde muslinger/sten til at tegne på senere.



Vi spiste frokost kl. 12.00 (pita-brød med alskens tilbehør) og så var der fritid indtil kl 14.00, hvor Løb #2 gik i gang.

Posterne bestod af hulahop-konkurrence, fakkeljagt, lave tiki-masker, tegne på muslinger/sten og papirsskibe.




Efter løbet var der fritid, hvor man bl.a. kunne gå til stranden med en leder eller spille Freezer.

Kl. 18.00 var det blevet tid til aftensmad, som i år var Kylling i karry. Det smagte rigtig godt.


Efter aftensmaden var der igen lidt fritid, hvor der bl.a. blev kigget efter søstjerner nede ved stranden.

Kl. 20.00 var det blevet tid til lejrbål, hvor vi sang en masse gode sange, bl.a. "Puff", og der blev afholdt konkurrencer som f.eks. Hawaii-dansekonkurrence, som Søren vandt overlegent.


Kl. 21.00 blev Bæverne og Ulvene puttet og kl. 22.00 fandt Juniorerne og Troppen+ deres køjer.

Kl. 00.00 blev Juniorerne og Troppen+ vækket, da det nu var tid til årets Påskelejr-natløb, som i år var et Smugler-natløb. Vi havde rigtig fint vejr til det og ca. kl. 02.00 gik vi i seng igen.


Søndag: 

Kl. 7.00 blev børn og voksne vækket af den smukkeste skønsang og stille trommen fra de morgenfriske ledere, der sang den gamle evergreens "I østen stiger solen op".

Efter flaghejsning, morgenmad og lejrens sidste inspektion gik spejderne på Løb #3, som bød på sandslotte, hulahoprings-kast, kokosnødde-bowling, LEGO-bygning og hjerne-kickstarter.


Kl. 12.00 blev der spist frokost (pitabrød med alskens tilbehør) og kl. 13.00 ankom forældrene og der blev sat et rigtig lækkert kagebord frem. 



Kl. 13.45 blev der sagt god påske til alle og årets Påskelejr havde nået sin ende. 



Tak for endnu en rigtig god påskelejr

søndag den 6. april 2025

Har du lyst til at sælge lodsedler hjemme? Læs mere her ⚜️

Efter to dage i marts/april med lodseddelsalg i Vissenbjerg og omegn har vi en stak lodsedler tilbage, som vi kan sælge indtil d. 18. maj. 

Hvert lod koster 25 kr. og heraf går 20 kr. til gruppen og vores spejderarbejde på de almindelige møder, ture og lejre.

Hvis I har lyst til at sælge lodsedler derhjemme (man får et bundt lodsedler á 10 stk. med hjem), så kontakter I Niels på kfumvissenbjerg@gmail.com og så får I lodsedler med hjem på næste møde eller på påskelejren. 

Når der bliver betalt for lodsedlerne, så kan man vælge at betale på vores MobilePay 91048 (nummeret står på alle bundter).

Det samme gælder, hvis spejderne modtager kontanter, så indbetaler I (forældre/store spejdere) også på MobilePay og så skal I ikke holde styr på evt. mønter og sedler.


Hvis I har nogen spørgsmål, så kontakter I Niels på kfumvissenbjerg@gmail.com

lørdag den 29. marts 2025

Klan-Klods tager traditionen tro i LEGOHouse

   


Næste møde i Klan-Klods er en tur til LEGOHouse i Billund.

Dato: 21/4-2025

Tidspunkt/Sted: Vi mødes ved Bakkevej 49 i Vissenbjerg kl. 9.30 og samler os i nogen biler, så vi ikke behøves at køre der over i hver vores bil. Så er vi ca fremme omkring kl 10.30 og vare til vi har oplevet det vi vil eller til LEGOHouse lukker kl 17.

Pris: 339kr til vores Mobilepay-box “8238TK” (Skriv gerne “LEGOHouse” i kommentaren) Prisen er kun for entre i LEGOHouse, så vi har mulighed for at købe billetter inden ankomst.

S.U. d. 11/4-2025

Vi ser frem til en hyggelig dag.

torsdag den 20. marts 2025

Tropsmøde d. 20. marts 2025




Troppen+ fortsatte med nr. 2/5 af "Kage du klare det"-mærket, hvor de denne gang lavede blåbær-muffins. 

De var dog alle handicappede på en eller anden måde: en var stum, nogle var blinde, en manglede et ben etc.

Hver patrulje lavede en portion á 12 stk.


Mens de lækre muffins bagte i ovnen fortsatte Troppen+ med at forberede deres første møde, hvor de skal tage mærket "Lederchallenge".

Der blev snakket, forberedt, hygget og spist muffins resten af mødet.

Tre ekstra møder for Troppen+ (Lederchallenge - forår 2025)

I løbet af foråret står Troppen+ for tre Bæver/Ulve-møder, 
som de har planlagt for at tage mærket "Lederchallenge". 

Møderne gennemføres i samarbejde med Bæver/Ulve-lederne.



De tre møder, hvor Troppen+ kommer og står for møderne, er:

onsdag d. 26. marts: Bakkevej 49 (kl. 18.00 til kl. 19.30)

onsdag d. 7. maj: Sortenkær (kl. 18.00 til kl. 19.30)

onsdag d. 4. juni: Sortenkær (kl. 18.00 til kl. 19.30)

onsdag den 19. marts 2025

Ulvemøde d. 19. marts 2025

Ulvene gik på "Google Streetview"-byløb (sammen med lederne), hvor de skulle finde steder i byen, som de havde fået udleveret som fotos.

Fotos fra lederne:



Fotos fra byløbet: 

Tre mødeændringer for Bæverne i foråret (pga. Troppens Lederchallenge-mærke)

I løbet af foråret står Troppen+ for tre Bæver/Ulve-møder, 
som de har planlagt for at tage mærket "Lederchallenge". 

Møderne gennemføres i samarbejde med Bæver/Ulve-lederne.



Det betyder, at tre Bæver-møder skifter mødetidspunkt til kl. 18.00 til kl. 19.30. 
Ulvene har stadig mødetidspunkt som sædvanlig kl. 18.00 til kl. 19.30.


De tre møder, hvor Troppen+ kommer og står for møderne, er:

onsdag d. 26. marts: Bakkevej 49 (kl. 18.00 til kl. 19.30)

onsdag d. 7. maj: Sortenkær (kl. 18.00 til kl. 19.30)

onsdag d. 4. juni: Sortenkær (kl. 18.00 til kl. 19.30)

torsdag den 13. marts 2025

Tropsmøde d. 13. marts 2025

Juniorerne og Troppen+ var denne aften taget til Slagtøjskoncert 2025 i Multisalen på Vissenbjerg Skole for andet år i træk. Det var en forrygende oplevelse med alt fra Bjergkøbing Grand Prix til Rammstein.

Det er blevet en tradition at tage til denne koncert. Vi startede med det sidste år, da vi havde "Kolle Kolle" på Bakkevej 49.

(Foto lånt fa Assens Musikskole)

onsdag den 12. marts 2025

Ulvemøde d. 12. marts 2025

På dette møde havde vi legemøde, hvor der bl.a. blev leget "Edderkoppen efter fluerne" og stoleleg.

søndag den 9. marts 2025

Junior/Trop+: Slagtøjskoncert på Vissenbjerg Skole (13. marts 2025)

På torsdag d. 13. marts deltager Juniorerne og Troppen+ 
som publikum til slagtøjskoncerten på Vissenbjerg Skole. 



Vi mødes:

Kl. 18.30 (på parkeringspladsen bag Spar)


Vi afslutter:

 Ca. kl. 21.15 (børnene/de unge mennesker hentes ved Multisalen)


Pris:

Indgangsprisen bestemmer man selv, jf. plakaten.
Husk småpenge/MobilePay.


Medbring:

Godt humør og lidt småpenge/MobilePay til at købe drikkelse/kage.
Husk at have uniform og tørklæde på.


Kontakt-tlf.:

26 27 72 46 (Niels)

torsdag den 6. marts 2025

Tropsmøde d. 6. marts 2025


Troppen+ slog katten af tønden på dette møde og bagefter blev der spist fastelavnsboller og spillet "Ticket to Ride". 

onsdag den 5. marts 2025

Ulvemøde d. 5. marts 2025

På dette møde havde Ulvene fastelavns-møde og der blev slået katten af tønden udenfor.


Bagefter var der avisbankeleg indenfor og der blev spist fastelavnsboller.

torsdag den 27. februar 2025

Fastelavnsmøde for Junior/Trop+ (6. marts 2025)

Fastelavn i Hodde søndag den 23. februar kl. 10.00 - hodde-sogneforening 

På spejdermødet i uge 10, den 6. marts, holder Junior og Trop+ Fastelavns-møde. 

Vi glæder os til at se jeres fine kostumer.

Mødet foregår til almindelig tid (Junior kl. 18.30 - 20.00 / Trop+ kl. 19.00  - 21.00).

Vi slår katten af tønden, når Trop+ starter deres møde kl. 19.

Tropsmøde d. 27. februar 2025

Juniorerne og Troppen+ brugte den første del af mødet på at male fine fastelavnstønder til brug på næste møde.




Bagefter blev der spillet "Exploding Kittens" og "Unstable Unicorns".


onsdag den 26. februar 2025

Fastelavnsmøde for Ulve (5. marts 2025)

Fastelavn i Hodde søndag den 23. februar kl. 10.00 - hodde-sogneforening 

På spejdermødet i uge 10, den 5. marts, holder Ulvene Fastelavns-møde. 

Vi glæder os til at se jeres fine kostumer.

Mødet foregår fra kl. 18.00 til kl. 19.30 på Bakkevej 49.

torsdag den 20. februar 2025

Tropsmøde d. 20. februar 2025


Efter at have deltaget i distriktsturneringen aftenen før blev der denne aften hygget med spil (Werewolf), hygge og opfyldning af brændeburet. 

onsdag den 19. februar 2025

Tropsmøde d. 19. februar 2025 (Danehof Distriktsturnering #1)

Denne aften begav Trops-spejderne, Mikkel og Gustav sig afsted til Svanninge Bakker, hvor første del af tre i Danehofs Distriktsturnering skulle finde sted. Aftenens emne var orientering.

Troppen fik øvet samarbejde og patruljeånd denne aften - og de små grå blev vist også sat på en prøve.

torsdag den 6. februar 2025

Tropsmøde d. 6. februar 2025

Troppen+ var denne gang på de skattejagter, som de havde forberedt ugen før.

onsdag den 5. februar 2025

Ulvemøde d. 5. februar 2025

 På aftenens møde blev der bygget med Lego og hygget med varm kakao, saftevand og popkorn.

torsdag den 30. januar 2025

Tropsmøde d. 30. januar 2025

Troppen+ forberedte skattejagter for hinanden, som de skal på næste gang.

torsdag den 23. januar 2025

Tropsmøde d. 23. januar 2025

Troppen+ gik op i Vissenbjerg-skoven (oppe omkring Skovbrynet) og lavede snigeøvelse/Capture the Flag/Capture the Refleksvest.

onsdag den 22. januar 2025

Ulvemøde d. 22. januar 2025


Ulvene øvede sig i at lave usynlig skrift (med mælk), som kunne komme frem igen ved at blive opvarmet over et fyrfadslys. 

søndag den 19. januar 2025

Generalforsamling og fællesspisning 2025

Kære Spejdere og forældre

Endnu et år er gået og spejderåret 2024 har budt på mange gode oplevelser, som vi håber spejderne har oplevet som en dejlig og uforglemmelig tid. Vi vil derfor gerne invitere jer til den årlige generalforsamling, hvor vi vil se tilbage på det forgangne spejderår og informere om, hvilke spejderbegivenheder, der kommer i 2025.

Hvorfor møde op?

  • Fordi mødet giver information om og mulighed for at indflydelse på dit barns fritidsinteresse.
  • Fordi du kan møde de ledere, som er med til at udvikle børnene og de unges holdninger og meninger.
  • Fordi vi sørger for aftensmad og børnepasning den aften.
  • Fordi der ikke bliver jagt på nye bestyrelsesmedlemmer. Ny er meget velkomne, men vi kræver ikke flere ind.
Hvem: Hele familien er velkommen, dog hvis jeres barn er under 15 er der et krav om mindst én forældre eller værge deltager. 

Onsdag d. 26/2-2025 kl. 18.00-20.00

  • Spisning kl 18.00
  • Generalforsamling kl 19.00
  • Generalforsamlingen erstatter spejdermøderne den dag.

Hvor: Bakkevej 49, 5492 Vissenbjerg

Arrangementet er gratis

Tilmelding klik her
SU: Søndag d. 23. februar.


Agenda:

  • Valg af dirigent
  • Valg af referent
  • Formandens beretning
  • Godkendelse af regnskab
  • Gruppens arbejde fremover
  • Indkomne forslag
  • Valg, gruppeleder og gruppeassistenter
  • Valg til gruppebestyrelse
  • Valg af to revisorer
  • Eventuelt

Forslag skal sendes til  kfumvissenbjerg@gmail.com senest søndag d. 23/2-2025

Evt. spørgsmål på kfumvissenbjerg@gmail.com

Spejderhilsner fra Gruppebestyrelsen


torsdag den 16. januar 2025

Tropsmøde d. 16. januar 2025

Troppen+ gik i gang med første fase af deres "Kage du klare det?"-mærke, hvor de denne gang lavede kage i bål. Der blev lavet brownie-mix, som kom i udhulede appelsiner, der blev bagt på glødebål.



onsdag den 15. januar 2025

torsdag den 9. januar 2025

Tropsmøde d. 9. januar 2025

Troppen+ gik på dette møde i gang med at forberede de møder, som de skal lave for og sammen med Bæverne og Ulvene senere på foråret. Bagefter byggede hver patrulje deres drømme-lejrplads i LEGO.

onsdag den 8. januar 2025

Ulvemøde d. 8. januar 2025

Ulvene og deres ledere gik denne aften op igennem Vissenbjerg-skoven og tilbage igennem byen.