Vi vender om på nat og dag og laver spejderaktiviteter aftenen og natten lang, som om det var højlys dag.
Det vil sige, at når vi mødes kl. 19.00 på Sortenkær er klokken 7.00 om morgenen ifølge vores ur på denne lejr og vi starter med at lave og spise morgenmad. Efter morgenmaden er der aktiviteter hele formiddagen, som er fra kl. 20.00 til kl. 00.00 ifølge lejrens ur.
Efter formiddagsaktiviteterne spiser vi frokost kl. 00.00 og så er der eftermiddagsaktiviteter hele eftermiddagen fra kl. 01-04. Kl. 04 skal vi til at tænke på at lave aftensmad, som skal være klar mellem kl. 06-07.
Efter aftensmaden og opvasken er der hygge og lejrbål til kl. 9, hvor vi bliver hentet af vores forældre, så vi kan komme hjem og sove. I kan muligvis have en smule ”jetlag” herefter.
Dato: fredag-lørdag d. 9. - 10. maj 2025
Tid: kl. 19.00 (fredag) til kl. 9.00 (lørdag)
Pris: 50 kr.
S.U.: 5. maj 2025 via
Medbring: varmt tøj, sovepose/liggeunderlag,
lommelygte/pandelampe, spisegrej, godt humør
Kontakt-tlf. på lejren: 26 27 72 46 (Niels)
Ingen kommentarer:
Send en kommentar